Vektörel Format Nedir?

Vektörel çizimler çözünürlüğe bağlı olmayan, tasarımın her noktasının sayısal verilerden oluştuğu, boyutu değiştirilmesine rağmen hiçbir detayın kaybolmadığı bir grafik türüdür. 

Vektörel format ile resim dosyası(bitmap) arasındaki farklar nedir?

Bitmap tabanlı resimler(jpg, bmp, png, gif vb.) pixel tabanlı programlarla oluşturulmaktadır, vektörel grafikler(ai, cdr, pdf, eps, svg vb.) ise vektörel tabanlı programlarla oluşturulmaktadır. Vektörel grafikler genelde firma logoları, yazı içeren resimler, teknik ve hassasiyet gerektiren çizimler vb. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadırlar. 

Vektörel formatın tek zayıf yönü tasarımınızı hiçbir zaman fotoğraf kalitesine taşıyamazsınız. Bitmap grafik ise milyonlarca renkten oluşabilen ve belirlenen boyutlarda kusursuz görüntü sunabilen bir grafik biçimidir. Vektörel formatın aksine bitmap grafiğin çözünürlük sorunu vardır ve sadece üretilen boyutta kullanılabilir.

Aşağıda göreceğiniz üzere her iki görsel aynı gibi görünsede boyutları büyüttüğünüzde bitmap dosyalarında bozulma meydana gelecektir, vektörel çizimler ise her boyutta kullanılabildiğinden herhangi bir bozulma olmayacaktır.

vektör bitmap farkı

Hangi programlar kullanılır?

Vektörel çalışmalar için en yaygın kullanılan programlar Adobe Illustrator (.ai) ve Corel Draw (.cdr) dır, az da olsa Freehand ve Inkscape de kullanılmaktadır.

Vektörel dosyayı nereden bulurum?

Halihazırda logonuzun vektörel formatını tasarım ajansınızdan veya grafikerinizden talep edebilirsiniz. Vektörel dosyaların içeriğini görebilmeniz için bilgisayarınızda yukarıdaki programlardan biri yüklü olmalıdır. 

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Sıkca Sorulan Konular Videolarımız
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.